• Pazar 19 ° / 6 ° Bulutlu
  • Pazartesi 18 ° / 10 ° Bulutlu
  • Salı 17 ° / 9 ° Parçalı bulutlu


Türkiye’nin Popüler Trekking Rotaları

İngilizce kökenli bir kelime olan trekking belirlenen güzergâh üzerinden bitiş noktasına ulaşma amacı taşır. Rotaların belirlenmesi bölgeyi iyi bilen rehberler eşliğinde yapılıyor.

İngilizce kökenli bir kelime olan trekking belirlenen güzergâh üzerinden bitiş noktasına ulaşma amacı taşır.  Doğa severlerin vazgeçilmez etkinliklerinden biri olan trekking belirli bir noktadan diğer bir noktaya belirli bir süre dahilinde yapılan hafif tempolu doğa yürüyüşleri olarak tanımlanıyor. İngilizce kökenli bir kelime olan trekking belirlenen güzergâh üzerinden bitiş noktasına ulaşma amacı taşır. Rotaların belirlenmesi bölgeyi iyi bilen rehberler eşliğinde yapılıyor. Böylece ister tek olarak isterse de bir grup ile trekking yapmak imkânı oluyor.

Doğa yürüyüşlerinin süreleri yürüyüş rotalarına göre ve planlamaya göre farklılık gösterebiliyor. Kısa ve popüler rotalar birkaç saatte tamamlanırken daha profesyonel sporcular tarafından ise belki de bir ay boyunca sürecek doğa yürüyüşleri yapılabiliyor. Kısa süreli olan yürüyüşler hiking olarak adlandırılırken daha uzun süreli yürüyüşler ise backpacking olarak biliniyor. Bu tarz uzun yürüyüşlerde sporcuların beslenme, su, hava durumu ve yürüyüş temposu faktörlere dikkat etmesi gerekiyor.

Ülkemizde Trekking

Doğa yürüyüşleri son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler bir şekilde yapılıyor. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında yer alan yürüyüş rotaları ile iç kesimlerdeki doğal güzellikler boyunca uzanan parkurlar birçok doğa yürüyüşü meraklısının akınına uğruyor. Genelde gruplar halinde yapılan trekking solo yani tek olarak da yapılıyor. Mevsimlere göre belirli yörelerde farklı zamanlarda yapılan yürüyüşler için en uygun vakit ilkbahar ve kış mevsimi arasındaki vakit oluyor.

Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte popüler turizm rotalarının herkesin ilgisini çekmeye başlaması ülkemizde de trekkinge olan ilgiyi artırıyor. Gençler arasında daha çok yaygın olan doğa yürüyüşleri genelde turizm acenteleri, doğa grupları tarafından organize ediliyor. Bununla birlikte yurt dışından da her yıl binlerce turist Türkiye’nin popüler trekking rotalarında yürüyüş yaparak doğal güzellikleri keşfe devam ediyor.

Türkiye’nin Popüler Trekking Rotaları

Ülkemizde yerli ve yabancı turistlerin yılın her vaktinde yürüyüş yaptığı birçok popüler yürüyüş rotası bulunuyor. Bu rotalar eşsiz doğal manzaraları ve macera severler için sundukları tempoyla sıklıkla tercih ediliyor. Kimi rotalar birkaç saatlik olabilirken kimileri kamp etkinliğini de içine alarak günler hatta haftalarca sürebiliyor. Bu bağlamda doğa yürüyüşü için ciddi bir hazırlık da yapmak gerekiyor. Ülkemizin popüler yürüyüş rotlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Likya Yolu: Fethiye’den Antalya bölgesine kadar uzanan yürüyüş yolu özellikle yaz aylarında birçok doğa yürüyüşçüsüne ev sahipliği yapıyor. Bu rota üzerinde mavi ve yeşilin her tonunu görmek ve tarihi zenginliğin tadını çıkararak yürüyüşü tamamlamak oldukça keyifli.
  • Ihlara Vadisi: Aksaray’dan vadiye giriş yapılarak Kapadokya bölgesine kadar uzanan rota üzerinde yerli ve yabancı turistlerin ilgini çeken birçok yer şekli, mağara ve kilise bulunuyor.
  • Bolu-Yedigöller: Yemyeşil doğa içerisinde Bolu’nun yaylalarını da içine alan Yedigöller yürüyüş rotası üzerinde birçok akarsu, şelale ve kamp alanıyla karşılaşmak mümkün.
  • Kazdağları: Yerli ve yabancı turistler tarafından her yıl ziyaret edilen Kazdağları temiz havası ve bol oksijeniyle sahip olduğu yürüyüş rotalarında kamp ve farklı aktivitelerin yapılmasına olanak sağlıyor.

Trekking İçin Hazırlık Yapmak

Kimi yürüyüş rotaları yukarıda da belirttiğimiz gibi kolaylıkla ve kısa sürede tamamlanırken kimileri ise ciddi bir hazırlık gerektirerek daha uzun sürede tamamlanıyor. Bu tarz rotaları daha çok profesyonel sporcular ve doğa severler tercih ediyor. Rota boyunca doğada birçok zorlukla karşılaşmak mümkün olduğundan uzun bir yürüyüşe çıkmadan önce ciddi bir hazırlık yapmak gerekiyor. Bu hazırlıklar içerisinde yürüyüş ayakkabısı, rahatlık için kullanılacak elbise ve sırt çantasında bulunacak malzemeler oldukça önemli.

Bununla birlikte yürüyüş boyunca hava durumu iyi takip edilmeli ve havanın bozulması ihtimaline karşı yağmurluk, şapka, şemsiye gibi tedbirlerle hazırlıklı olunmalıdır. Grup halinde yapılan yürüyüşlerde düdük ve iletişim cihazına da ihtiyaç duyulabiliyor. Yürüyüş boyunca yerleşim yerlerinden ve ihtiyaçların karşılanacağı noktalardan uzak olunacağı düşünülerek yiyecek konusunda da tedarikli olmak gerekiyor. Bu ihtiyaçları yürüyüşün vakit, şekli ve süresine göre daha da artırabiliriz.